Sari la conținut
EduCamp
InformaticăPlanificări calendaristice, liceu — Informatică

Planificare calendaristică: Informatică, clasa a X-a, regim intensiv

Model de planificare anuală la Informatică pentru clasa a X-a în regim intensiv, 4 ore pe săptămână: subprograme, recursivitate, șiruri de caractere, înregistrări, liste alocate dinamic și metoda Divide et Impera.

clasa X

Unitatea de învățământ
Profesor
Disciplina
Informatică
Clasa
a X-a
Filiera / profilul
Teoretică / real
Specializarea
Matematică-informatică, regim intensiv informatică
Nr. ore / săptămână
4 ore (1 teorie + 3 activități practice)
Total anual
144 ore / 36 săptămâni

Completează unitatea de învățământ și numele în câmpurile de mai sus. Acestea vor apărea în PDF-ul descărcat și la printare, fără a fi salvate sau transmise în altă parte.

Programa școlară: OMECI nr. 5.099/09.09.2009

Plan-cadru: OMECI nr. 3.410/16.03.2009

Anul școlar: 2026–2027

Notă: Conținuturile și activitățile de învățare sunt preluate din programa școlară. Activitățile practice se desfășoară obligatoriu în laboratorul de informatică, cu colectivul de elevi organizat pe grupe. Poziționarea perioadelor „Școala altfel” și „Săptămâna verde” este orientativă și va fi adaptată calendarului stabilit de unitatea de învățământ.

Distribuția anuală a conținuturilor

Unitate de învățareOre
Subprograme32
Subprograme recursive. Mecanismul de realizare a recursivității16
Tipuri structurate de date: șir de caractere20
Tipuri structurate de date: înregistrare (structură)12
Listă, stivă, coadă8
Alocarea dinamică a memoriei. Structuri de date alocate dinamic24
Metoda de programare Divide et Impera12
Aplicații interdisciplinare. Analiza eficienței unui algoritm4
Aplicații din viața cotidiană. Evaluare finală4
Evaluare inițială4
Școala altfel + Săptămâna verde8
TOTAL144

Planificarea pe module

ModulUnitatea de învățareCompetențe specificeConținuturi și activități de învățareOreSăpt.Obs.LecțiaFișe de lucru
M1Evaluare inițială3.1, 4.1Evaluare predictivă. Discuții despre activități cotidiene și modelarea acestora sub forma unei secvențe bine definite de pași.4S1RVezi lecțiaVezi lecția🔒
M1Subprograme2.1, 3.2Declararea, definirea și apelul subprogramelor. Explicarea conceptelor referitoare la subprograme.4S2
M1Subprograme2.1, 2.2Declararea, definirea și apelul subprogramelor. Exersarea definirii și apelării unor programe simple.4S3
M1Subprograme2.1, 2.2Transferul parametrilor la apel. Exersarea definirii și apelării unor programe simple.4S4
M1Subprograme2.1, 2.2Transferul parametrilor la apel. Proiectarea/modelarea unor algoritmi și implementarea acestora.4S5
M1Subprograme2.1, 2.2Returnarea valorilor de către subprograme. Testarea și analizarea comportamentului programelor pentru diferite date de intrare.4S6
M1Subprograme2.1, 2.2Variabile locale și globale. Evidențierea greșelilor tipice în elaborarea algoritmilor.4S7R
M2Subprograme2.2, 3.3Aplicații folosind subprograme. Descompunerea rezolvării unei probleme în subprobleme.4S8
M2Subprograme2.2, 3.2, 3.3Aplicații folosind subprograme. Combinarea unor prelucrări elementare pentru obținerea anumitor prelucrări complexe în funcție de scopul propus.4S9R
M2Subprograme recursive2.3, 3.4Mecanismul de realizare a recursivității. Descrierea metodei de rezolvare a unei probleme în termeni recursivi.4S10
M2Subprograme recursive2.3, 3.4Subprograme recursive. Proiectarea/modelarea unor algoritmi și implementarea acestora.4S11
M2Subprograme recursive2.3, 3.4Subprograme recursive. Exersarea creării și aplicării programelor pentru rezolvarea unor probleme întâlnite de elevi în studiul altor discipline școlare.4S12
M2Subprograme recursive2.4, 4.2Compararea dintre implementarea recursivă și cea iterativă a aceluiași algoritm. Identificarea unor situații în care alegerea unui algoritm prezintă avantaje în raport cu altul.4S13R
M2Școala altfel–Activitate stabilită de unitatea de învățământ: discuții despre activități cotidiene și modelarea acestora sub forma unei secvențe bine definite de pași.4S14SA
M2Tipuri structurate de date: șir de caractere1.1, 1.2Șir de caractere. Activități de dezvoltare a deprinderilor de organizare a informației în diferite structuri de date.4S15
M3Tipuri structurate de date: șir de caractere1.2, 3.1Prelucrarea unui șir de caractere la nivel de caracter, utilizând subprograme specifice.4S16
M3Tipuri structurate de date: șir de caractere1.2, 3.1Prelucrarea unui șir de caractere la nivel de structură, utilizând subprograme specifice.4S17
M3Tipuri structurate de date: șir de caractere1.2, 3.1Prelucrarea unui șir de caractere la nivel de caracter și la nivel de structură. Implementarea structurilor de tip șir de caractere.4S18
M3Tipuri structurate de date: șir de caractere3.1, 4.1Prelucrarea de text (căutarea unui subșir într-un șir, transformări, delimitări cuvinte).4S19R
M3Tipuri structurate de date: înregistrare (structură)1.1, 1.3Înregistrare (structură). Implementarea structurilor de tip înregistrare (structură).4S20
M3Tipuri structurate de date: înregistrare (structură)1.2, 3.1Prelucrarea unei înregistrări/structuri la nivel de câmp și la nivel de structură.4S21
M4Tipuri structurate de date: înregistrare (structură)3.1, 5.2Prelucrarea unei înregistrări/structuri la nivel de structură. Determinarea situației școlare a unei clase de elevi.4S22R
M4Listă, stivă, coadă1.1, 1.3Listă, stivă, coadă. Activități de dezvoltare a deprinderilor de organizare a informației în diferite structuri de date.4S23
M4Listă, stivă, coadă1.2, 1.3, 3.1Listă, stivă, coadă. Alegerea structurii de date adecvate rezolvării unei probleme.4S24
M4Alocarea dinamică a memoriei1.1, 2.1Alocarea dinamică a memoriei (operații și mecanisme specifice).4S25
M4Structuri de date alocate dinamic1.1, 1.2Liste simplu înlănțuite (definiții, utilitate). Operații elementare pe liste înlănțuite: parcurgere.4S26
M4Săptămâna verde–Activitate stabilită de unitatea de învățământ: prelucrări statistice ale unei serii de valori privind mediul.4S27SV
M4Structuri de date alocate dinamic1.2, 3.1Operații elementare pe liste înlănțuite: inserare element, ștergere element.4S28
M4Structuri de date alocate dinamic1.1, 1.2, 3.1Liste dublu înlănțuite (definiții, utilitate). Operații elementare.4S29R
M5Structuri de date alocate dinamic1.1, 1.2, 3.1Liste circulare (definiții, utilitate). Operații elementare.4S30
M5Structuri de date alocate dinamic1.3, 4.2Alegerea structurii de date adecvate rezolvării unei probleme. Identificarea unor situații în care alegerea unui algoritm prezintă avantaje în raport cu altul.4S31R
M5Metoda de programare Divide et Impera3.1, 4.2Sortarea eficientă a unei mulțimi de valori aplicând metoda Divide et Impera (sortarea rapidă).4S32
M5Metoda de programare Divide et Impera3.1, 4.2Sortarea eficientă a unei mulțimi de valori aplicând metoda Divide et Impera (sortarea prin interclasare).4S33
M5Metoda de programare Divide et Impera3.1, 3.4, 4.2Căutarea eficientă a unui element într-o mulțime ordonată aplicând metoda Divide et Impera (căutarea binară). Generarea unor modele fractale.4S34
M5Aplicații interdisciplinare. Analiza eficienței unui algoritm4.1, 4.2Prelucrări statistice ale unei serii de valori. Calcule și generări combinatoriale. Determinarea unor mărimi fizice dintr-un circuit electric serie/paralel. Aplicații din genetică. Analiza eficienței unui algoritm.4S35R
M5Aplicații din viața cotidiană. Evaluare finală5.1, 5.2Evidența cheltuielilor la întreținere pentru locatarii unui bloc. Evidența operațiilor cu conturi bancare. Încurajarea discuțiilor purtate între elevi, exprimarea și ascultarea părerilor fiecăruia.4S36R

Legendă: R = activitate din rezerva curriculară (remediere, consolidare, aprofundare, extindere, proiect sau evaluare); SA = Școala altfel; SV = Săptămâna verde.

Avizat, responsabil comisie metodică:

Avizat, director: